Bez kemije i vode, porečki poduzetnici laserom čiste sve od ručnog alata do šibenske katedrale

Bez kemije i vode, porečki poduzetnici laserom čiste sve od ručnog alata do šibenske katedrale

izvor: Parentium

Posljednjih se mjeseci u Poreču i okolici, ali i šire, među vlasnicima apartmana, manjih i većih poduzeća, muzeja i restauratora kulturnih spomenika pronio glas o novoj metodi čišćenja – putem laserskog uređaja. Laserom čiste bez primjene ikakvih kemikalija (eco-friendly), i bez stvaranja otpadnih materijala, laserska zraka s građevina, terasa, cesta, spomenika, strojeva i antikviteta skida tvrdokorne slojeve prljavštine i vraća im stari sjaj.

Od restauriranja old timera laserom do poduzetničkog pothvata

Lasersko čišćenje, poznato i kao lasersko pjeskarenje, prema riječima naših sugovornika Miroslava Balaža Siniše Krivokapića, jedinstvena je metoda čišćenja na našem području. Nakon što se kroz hobi restauracije oldtimera oduševio rezultatima čišćenja svjetlosnim laserom, Balaž je s poslovnim partnerom Krivokapićem nabavio uređaje i krenuo u poduzetnički poduhvat.

Sklopili su ugovore s proizvođačima i distributerima ovih korisnih uređaja te danas pružaju usluge laserskog čišćenja u Istri, Primorju, Dalmaciji, Zagrebu i okolici, ali i drugdje gdje za njom ima potrebe. Ured im je u porečkom LaCopu, a osim rada na terenu značajnu su pažnju posvetili edukaciji tržišta i prezentaciji ove tehnologije vlasnicima poduzeća, hotela i apartmana, ali i ustanovama iz područja kulture i restauracije spomenika.

Putem njihove tvrtke moguće je i iznajmiti i kupiti uređaje za lasersko čišćenje, no zasad je najveća potražnja za uslugom, u kojoj se za naručitelja odradi kompletan posao čišćenja.

-Ako se odlučite na kupnju uređaja, važno je da vam kasnije ne stoji u spremištu, već da bude u pogonu. Ako će uređaj mirovati, od njega nemate velike koristi. Međutim, ako znate kako ćete ga koristiti, tada vam se investicija u kupovinu može itekako isplatiti, kaže Miroslav Balaž.

Rješenje za kulturne spomenike: Šibenska katedrala, Božje Polje, Sv. Franjo u Puli

Njegovo nedavno predavanje o tehnici laserskog čišćenja za Hrvatsko restauratorsko društvo naišlo je na pozitivan prijem. Održavanje i restauracija kulturnih spomenika važno je društveno pitanje za koje se uvijek traže još kvalitetnija rješenja. Upravo se laserom čistilo kasnogotičke freske na Božjem Polju nedaleko Vižinade, kamene ornamente na portalu crkve Sv. Franje u Puli te dijelove pročelja šibenske katedrale.

Vrijedni su i primjeri starih grobnica i nadgrobnih spomenika, kojima je laser otklonio sve tragove vremena. A kada je u srpnju prošle godine inspiracija navela neznane junake da na crkvici Sv. Duha kraj Rapavela sprejem iscrtaju kukaste križeve, laserom je bijela fasada vraćena u prvobitno stanje.

lasersko čišćenje

Dobrodošla pomoć u pripremi za turističku sezonu

Među hotelijerima, ugostiteljima i privatnim iznajmljivačima, pripreme za turističku sezonu već su u punom jeku. To uvijek znači temeljito čišćenje ograda, terasa, fasada i prilaza od zuba vremena, hrđe, starih premaza boje i okorjelih masnoća, a sve su to poslovi u kojima je laser dokazano od velike pomoći, kaže naš drugi sugovornik Siniša Krivokapić.

I masne mrlje motornog ulja na prilaznoj cesti luksuznom hotelu bile su problem koji je nedavno riješen upravo laserskom metodom čišćenja. Ugostitelji koji moraju ispoštovati stroge HACCP standarde također mogu imati velike koristi od brzine i efikasnosti laserskog pjeskarenja koje bez kemijskog reagensa, vode ili drugog sredstva uklanja tvrdokorne masnoće ili hrđu sa zapečene grill ploče.

lasersko čišćenje

Djelotvoran na svim materijalima, osim na živim organizmima

Avioni, čamci i jahte i druga prijevozna sredstva, razni metalni i plastični kalupi, strojevi, ručni alati ili antikviteti, sve su to kandidati za čišćenje laserskim uređajem. Tehnologija ne djeluje abrazivno ni na najosjetljivije površine jer se jačina zrake prilagodi količini nečistoće i materijalu. Upravo zbog preciznosti, izvrsno je rješenje za neravne površine poput košara ili reljefa. Uređaj se može koristiti na svim materijalima, a nije adekvatan samo za žive organizme. Tako njime nećete ukloniti, primjerice, svježu mahovinu, no bez problema će s površine počistiti suhu.

Prilikom čišćenja ne nastaje ni prašina; potrebno je samo od lasera zaštititi oči, a osjetljivijima sluh: upravo po zvuku čišćenja porečka ekipa najprije prepoznaje preciznost svog rada.

-Primjena laserskog čišćenja doista je široka, i tek će u idućim godinama pokazati svoju pravu vrijednost za kućanstva te male i srednje tvrtke, uvjeren je naš sugovornik Miroslav Balaž.

lasersko čišćenje grill